Kirsti Ellilä: Lepra
26 syyskuun, 2019 12 kommenttia
Kirjailija Kirsti Ellilän uusin kirja Lepra (Arktinen banaani, 2019) on vahvasti ja sujuvasti kirjoitettu teos aikanaan Orivedellä sijainneesta leprasairaalasta. Sairaala suljettiin 1950-luvun alussa spitaalisten määrän vähentyessä luonnollisen poistuman eli kuolemien johdosta ja uuden lääkityksen alkaessa purra lepraan.
Kirja on juonivetoinen ja suurilta osin fiktiivinen, mutta kirjailijalla on myös kytkös Orivedelle: hänen isoisotätinsä toimi aikanaan leprasairaalaan johtajana ja tämä täti on esikuvana kirjan Matildalle. Kirjassa on mukana myös kirjeenvaihtoa Matildan ja muiden päähenkilöiden väliltä. Kirjeet sulautuvat tarinaan saumattomasti.
(Kirjan juonesta en sen tarkemmin kerro. Jos haluat tietää lisää, esim. blogeissa Lukihäirikkö ja Kirsin kirjanurkka juonta on avattu enemmän.)
Minua viehättää Ellilän tapa kirjoittaa henkilöistään empaattisesti ja lempeästi. Oli sitten kyseessä diakonissat, leprasairaat tai maalliset juopot, Ellilältä löytyy myötätuntoa kaikille. Hän ei arvostele toisten elämänkatsomusta, ei saarnaa, vaan nostaa esille kysymyksiä, joihin myös lukija väistämättä alkaa miettiä omaa kantaansa: minkälainen on oikeudenmukaisuus tässä maailmassa, suoko se luvan rakkauteen ja onneen meille kaikille vai vain terveille, tunnollisille ja tuottaville ihmisille? Missä menee kärsimyksen ylittyvä raja ja kumpi on tehokkaampi tapa venyttää sitä rajaa: kehittää lääkkeitä tai uskoa rukouksen ja puhtauden voimaan? Vai tarvitaanko molempia? Mikä on ihmisen arvo, kun häneltä riisutaan sairauden takia iho, raajat, elämä?
Moraaliset ja eettiset pohdinnat eivät hyökkää silmille tekstistä, Ellilä ei siis julista mitään, vaan nuo kysymykset lomittuvat tähän juonellisesti jännittävään kirjaan saumattomasti.
Todellinen lukuromaani, jota ei malta päästää pois käsistään.
Kirsti Ellilä
Lepra
Arktinen Banaani 2019
304 sivua
Kirja kiinnostaa minuakin.
Uskon, että pitäisit kirjasta, Aimarii. Siinä on myös vankka paketti historiaa, aina kiinnostavaa.
Sain vihdoin Lepran käsiini ja luin eilisen illan ja viime yön aikana sen. Hyvin kiinnostava teos ja juuri historiansa takia eritoten.
Kivaa, kun sait Lepran luettavaksesi, Aimarii. Se historiapuoli minuakin kiinnosti, Kirst on joutunut tekemään paljon taustatyötä kirjan kanssa.
Oletko muuten lukenut hänen kirjansa Tuntemattomat. Siinä käsitellään Dragsvikin vankileiriä, suosittelen.
https://kiiltomato.net/kirsti-ellila-tuntemattomat/
Mielenkiintoista:)
Kyllä vain, Jael.
Luin jokin aika tuon kirjan, siinä muistaakseni mainittiin, ettei sairaudet ehkä olleet lepraa.
Siellähän oli potilaita, esim. Juho ja henkilökunnasta Helmi, joiden sairaudesta ei ollut varmuutta, Maarit.
Kuulostaa tosi hyvältä! Olisin tämän halunnut lukea Suomessa ollessani, mutta en uskaltanut varata kirjastosta, kun oli useampi varaaja ennen minua. Olisi tietty voinut ostaa omaksi, mutta ei tullut tällä kertaa juuri kirjoja ostettua enkä edes jaksanut käydä kirjakaupoissa, mikä on melko poikkeuksellista. Yleensä ainakin Akateemisessa käyn, mutta nyt jäi sekin. Mutta kerta se on seuraavakin eli ensi vuonna sitten!
Lepralla onkin ollut paljon varaajia, Elegia, minäkin jouduin odottamaan jonossa tämän saamista kirjastosta.
Onneksi ei joka kerta tarvitse ostaa kirjoja!
Kiitos Susu arviosta!
Kiitos itsellesi tästä kirjasta, jota kannatti odottaa, Kirsti!