Saturday Classics 160520
16 toukokuun, 2020 14 kommenttia
Vuonna 2006 helvetti vihdoin jäätyi. Suomi voitti Euroviisut.
Tänä vuonna ei koronaviruksen takia järjestetä Euroviisuja, jotka olisivat olleet ohjelmassa tällä viikolla. YLE ja Areena tarjoavat viisunälkäisille kattauksen vanhoja viisuja, myös sen Ateenan kisan, josta Lordi toi pojan kotiin.
Lauantaina YLE 2 ja Areena esittävät Shine A Light-ohjelman klo 22.00. Showssa nähdään eri maiden tämän vuoden viisuehdokkaita ja muuta ohjelmaa.
Vuoden 2006 syksyllä käytiin keskustelua siitä, voiko Linnan juhliin kutsutut Lordin jäsenet saapua kemuihin maskeissaan. Ei onnistunut ja Lordi sitten jätti menemättä kekkereihin.
Samana vuonnahan minullekin kävi samoin.
Tuli mieleen, kun tuossa viimeisimmässä kravussani pohdittiin koronan takia uudistettavaa Linnan tervehtimiskulttuuria, että nythän maskit olisivat enemmän kuin suositeltavia tuollaisissa juhlaryysiksissä. Mitä jos nyt korjattaisiin muinainen moka ja porukka tulisikin tänä vuonna Linnan juhliin Lordi-maskit yllä ja tervehtisi pirunsarvilla. Suomalaisethan ovat hevikansaa.
Muita Saturday Classics- kappaleita pääset kuuntelemaan täällä.
JA TORILLA TAVATTIIN!!!!!!
A Finnish miracle! Tätä kelpaa kyllä muistella!
Oli se kyllä sellainen ihme, Lepis!
Erilaisuus palkittiin! Ja ei se biisikään nyt niin huono ollut 😉
Minustakin tämä on ihan ok biisi, sitä on kiva tanssia, Lepis.
Muistan kun Rollon silloisen asunnon sohvalla tyttärien kanssa viisuja vahdattiin ja oltiin ihan heti Lordin esityksen jälkeen varmoja voitosta! Eipä sen jälkeen ole tullut juurikaan viisuja katsottua, nuo olivat ehkä viimeiset kisat, missä vielä kuuli musiikista ja näki esityksistä kunkin maan omaperäisyyttä.ja joukossa oli todella upeita artisteja. Nyt on sitä samaa tasaisen mielenkiinnotonta massaa, josta harvoin helmiä löytyy.
Minäkin muistan nämä viisut, Crane. 2010-luvun alussa seurasin vielä puolisilmällä kisoja, mutta nykyään on jäänyt aika paitsioon.
Tämä oli iso juttu.
Minulla on Hard rock Hallelujah-biisistä yks hieno versio, jonka esittää pojanpoika 4v, niin että äänensä on särkyä.
Apua, siis onko sinulla jollain nauhalla se pojanpoikasi versio, Aimarii?? Olisi mahtavaa kuulla se!
Tämä oli kyllä upea biisi ja hieno juttu Suomelle!
Oi, niitä aikoja, Riitta!
Hyvä valinta ja oli tuo hieno hetki! Sen jälkeen on taas sorruttu turvallisiin peruskappaleisiin, vaikka viesti oli selvä – meille ei tuu pisteitä naapuriäänillä kuten tuonne etelämmäs, vaan sinne pitäisi aina laittaa jokin rohkea kappale ja ne voi aina joskus iskeä tarpeeksi kovaa koko Euroopassa.
Oli se uskomaton hetki, Timo! Olin ystävän kanssa silloin hyvin ansaitulla kylpylälomalla ja oltiin väsyneitä kaikista hoidoista ja liikunnasta. Torkuttiin telkkari auki, mutta kun pisteiden laskussa kuuli unen läpi, että Suomelle rapisi pisteitä, karisivat unet!
Joo, olen samaa mieltä, ei peruskappaleita vaan rohkeudella ja voimalla lavalle.
Suomen voitto oli kyllä mahtava juttu, mutta tuo kappale on kyllä aika kamala;D
No, ei se nyt niin paha ole, Jael 😉