Kevät

Lämpimän sateen saapuessa puut ravistelevat painavat lumikuormat talven riuduttamilta oksiltaan. Ryöppyävä vesi putoaa lammikoiksi puiden runkoja pitkin, ilma on sakeana pisaroita, höyryä, harmaata sumua. Rannattomat järvet valtaavat kadut, joet johdattavat veden viemäreiden ahnaisiin kitoihin. Hetken ajan tulvat peittävät alleen kadut, joilla kuljemme, polut, joita emme enää näe.

Aurinko palaa jälleen taivaalle, niin kuin se ilmestyy aina, kun epätoivo on suurimmillaan, kun kaikkea toivoa ollaan heittämässä pois, kun olemme antamassa periksi ikuiselle ikävälle, kalvavalle kaipuulle ja olemme tuomittu elämään päättymättömän talven ympäröimänä.

Maan kosteus haihtuu auringon voimasta. Lätäköt kuivuvat, hennot korret nousevat pystyyn ojan pientareilla. Vihreä herää unestaan, myös me.

***

Viikon 17 krapusanat ovat hento, epätoivo, lämmin.

Krapu on oma otsikkosi mukaan luettuna tasan 100 sadan teksti, ei enempää, ei vähempää. Viikon krapusanat ilmestyvät sunnuntaisin tässä blogissa.
Sanojen ei tarvitse olla perusmuodossaan kirjoituksessasi.
Jätä krapusi linkki blogiini.
Kiirettä kravun kirjoittamisella ei ole, koko viikko on aikaa.

OSALLISTUJAT

Cara

Kirsti

Pasanen

AilaKaarina

BLOGitse

Maarit

Riitta

Aimarii

31 Responses to Kevät

  1. Cara says:

    Hienosti maalaat kevään tulon epätoivosta vihreän heräämiseen ja kasvun alkuun.

    Samoilla linjoilla minunkin krapuni:
    https://caravaani.blogspot.com/2022/04/viikon-17-krapu-muutosten-kevat.html

    • susupetal says:

      On tämä kevään odottaminen ollut aikamoista maalailua valkoisella värillä, räntää, lunta, jäätä, mutta vihdoin on jo aavistuksia vihreästä, Cara!

  2. Takkutukka says:

    Juuri noin, ei mitään lisättävää kuin: hei me selvittiin!!

  3. Kirsti Kaija says:

    Upea kevään kuvaus Susu!
    Itse menin siitä, mistä aita on matalin. Yhdistin tämän ja toisen haasteen.
    https://mummon-kirja.blogspot.com/2022/04/tuplahaaste.html

  4. AilaKaarina says:

    Kauniisti kirjoitit. Meillä on vielä näin. Mutta surettaa se, että tietyissä maanosissa aurinko porottaa liian kuumana, vedet kuivuvat, kasvit, eläimet nääntyvät kuivuuteen, kaivot tyhjenevät eikä ihmisillä ole puhdasta juomavettä (jne.).

  5. Päivitysilmoitus: Mustarastas | sanapasanen

  6. runopasanen says:

    Vauhtia, haikeutta ja (epä)toivoa on kevääntulon kuvauksessasi mukavasti!

    Mustarastas

  7. Ihanan positiivinen kevään laulu.

  8. Maarit says:

    …rannattomat järvet….siltiki kaipaisin kunnon vesisaetta 🙂 On täällä jo katujen puhistus alotettu, mut siinäki kestää…

  9. Elegia says:

    Tuli niin Suomen kevät ja sen odottelu mieleen. Kun käveli metsässä, jossa oli vielä lumipälviä ja toivoi niiden pian katoavan, kun aurinko jo lämmitti. Täällä kevät tulee onneksi aiemmin eikä ole lumivaipasta pelkoa!

  10. Kaunista… tuo mieleeni Raija Siekkisen hienon maalailevan kielen, jolla hän kuvaa luontoa ja tilaa.

  11. BLOGitse says:

    Tätä on kevät! Joka vuosi vähän erilainen mutta valo antaa energiaa elämään, eikö?!
    https://blogitse.com/2022/04/26/krapu-17-hieronnassa/

  12. Maarit says:

    Helpoista sanoista voi joskus tulla tönkkö krapu! Siis blogissani 🙂

  13. riitta k says:

    Keväällä on valtava voima. Se on ihme, joka hämmästyttää joka kevät.
    https://floral-passions.blogspot.com/2022/04/krapu-w-17-spring-ponderings.html

  14. aimarii says:

    Kuvaat kevään ihmeen hienosti. Hurjan iso urakka keväällä on saada luonto näyttämään vihreää.
    Minulla myös krapu.

  15. Birgitta says:

    Tuli tunne aivan kuin olisi alkanut lukea jotain todella mielenkiintoista romaania. Pitäisikö sun kirjoittaa tälle jatkoa :D, kun jäin sitä odottamaan…

    Oikein tunsin painon ja keveyden ja odotuksen. On ihana herätä taas!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: